For English version of this review, please scroll down.

Adana, mutfağında kendini geleneğiyle tanımlasa da, belirli aralıklarla yeni restoranların parladığı bir sahne. Ve Dede Kebap‘ın son yılların en parlak yıldızı olduğunu işitmekteydik. Son ziyaretimizde mekanı bizzat deneyimleme imkanı bulduk.

Atmosfer

Mekan çok özellikli değil ama oldukça geniş ve yüzlerce kişiyi rahatça alıyor. Benim esas dikkatimi çekense servis oldu. İçerideki kalabalığı düşününce mükemmel çalışıyorlar. Hiçbir şey aksamıyor ve masanıza her şey zamanında ulaşıyor. Bu sistemi, teknolojiyi de kullanarak mükemmelleştirmişler.

Lezzet

Adana lokantalarının pek çoğunda olduğu gibi, Kebabınızı sipariş eder etmez, masanız donatılıyor. Yancılarda en çok takdir ettiğim şey, porsiyonlarının tam olarak kişi sayısına göre ayarlanmasıydı. Tek kişi gittim ve tek başıma yiyebileceğim kadar servis ettiler. Pek çok mekanda yapılan, yancıları 3-4 kişilik getirip, tek gelen müşteriden yiyemeyeceği bir porsiyonun parasını alma numarasına başvurmamışlar. Neredeyse hiçbir şey ziyan olmadı.

Bu ön ikramlarda kendine has yenilikçi dokunuşlar sergilemişler. Kebapçılarda alışkın olmadığımız bu ikramlar, geleneksel unsurlarla iyi uyum sağlamış diye düşünüyorum. Köz Patlıcanlı Yoğurda özel olarak bayıldım. Mantarın sırrı bence kuyruk yağıyla pişmesindeydi. Makarnayı Fauna’da, İbrahim Tuna’nın elinden yediklerimle kıyaslamayayım. Ama değme Türk lokantasında bulamayacağınız kalitede. Yine de bence bir parça daha az pişirmeli, daha diri bırakmalılar.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Kebaba dair denecek çok fazla şey yok. Adana’daki en yüksek kebap standardı aynen yakalanmış. Tek eleştirim, getirdikleri pide ve kebap kalınlığı arasındaki ergonomik uyumsuzluğa olacak. Pide, kebabı rahatça saracak kadar geniş kesilmemiş. Biraz da kalın olduğu için, kebap ve soğanı içine yatırdığınızda, bütün halde tutmakta zorlanıyorsunuz. Bence bu konuda bir düzenlemeye gidebilirler.

Kaymaklı ve Dondurmalı Kadayıfta, üç malzemenin birleştiği lokmalar güzel. Kadayıfın kendisi bence biraz şekerli. Ama bu eleştirim mekanın kendisinden ziyade ülkemizdeki tatlıcılık anlayışına yönelik. Bana kalırsa bir tatlıda tıkanma anı, şekere doyduğunuzda değil, yemeklerde olduğu gibi karnınız dolduğunda gerçekleşmeli. Bunu yapamıyorsanız, dengenizi oturtamamışsınız demektir. Tatlı ustalarımız, alıştıklarının yarısı kadar şeker koymayı da bir deneseler, mucizevi sonuçlar üreteceklerine inanıyorum.

Bu arada, sürekli çay servisi de düşünceli işletmeciliğin bir yansımasıydı.

Fiyatlar

Yukarıda saydıklarımın tamamı artı şalgam karşılığında 42 TL ödemek bence gayet makul. (12 Aralık 2015) Aslında Adana’dan ziyade İstanbul düzeyinde. Ama mekandaki doluluğa bakınca anlıyorum ki Adanalılar da buranın fiyat düzeyini normal bulup, benimsemiş.

Sonuç

Dede Kebap’ı kendi iddiası kapsamında değerlendirelim. Burası Mesut, Yüzevler ya da Ağba gibi, meze ve ara sıcaklarla saatlerinizi geçireceğiniz, buz gibi rakınızla uzun uzun keyif yapacağınız klas Adana lokantalarından biri değil. Buranın rakipleri Eyvan, Birbiçer ve Hasan Usta gibi saat misali işleyen ye-kalk mekanları. Dede kesinlikle bunların en iyilerinden biri. Makarna ve Mantar servisi gibi yenilikçi dokunuşlarıyla, geleneği hiç zedelemeden, Adana’nın kebap sahnesine kendi soluğunu taşımayı başarmış. Bu çizgilerini devam ettirmeleri dileğiyle.

Artıları
  • Geleneğe yenilikçi dokunuşlar
  • Çok kaliteli kebap ve aperatifler
  • Servis
Eksileri
  • Kadayıfta daha az şeker kullanabilirler.
Adres: Mahfesığmaz Mh. Turgut Özal Blv. Ceylan Sürücü Kursu yanı, 79102. Sk, 01170 Adana
Telefon: +90 322 235 57 58
Web Sitesi: http://www.dedekebap.com.tr/

Even though Adana defines itself with its culinary tradition, it’s a stage where new restaurants shine periodically. And we’ve been hearing that Dede Kebap was the brightest star in recent years. During our last visit, we were lucky enough to experience it.

Ambiance

The place is not very special but it’s quite large and they host hundreds of people simultaneously. What caught my attention was the service. Considering the crowd inside, their performance is excellent. No problem occurs and everything is served timely. They perfected their system with the help of technology.

Taste

Just like every other restaurant in Adana, as soon as you order your Kebap, a full set of appetizers are served. I really appreciated that they serve them according to the exact number of people occupying a table. I was alone and they served just enough for one person. Many places serve these appetizers in a fixed size for 3-4 people and charge the customer accordingly. Dede doesn’t do this. And I left almost nothing untouched.

They have their uniqe style in appetizers. We’re not used to some of them in other Kebap places but I think they are well adapted to the traditional items. I especially liked Köz Patlıcanlı Yoğurt. I believe the secret of Mushroom was that it’s cooked with Tail Fat. I shouldn’t compare the Pasta with those served by İbrahim Tuna in Fauna. But it’s better than what you can find most Turkish restaurants. But I think they can consider cooking it less, with a firmer texture.

There’s not much to say about Kebap. The highest standard of Adana Kebap is well met. My only criticism would be to the ergonomic incompatibility between the thickness Kebap and the Pita it’s served with. Pita is not cut large enough to cover the Kebap well. As the slices are thick too, when you put Kebap and Onion in it, it’s hard to hold everything together. I think they can change this easily.

For Kaymaklı ve Dondurmalı Kadayıf, bites which you combine everything are fine. I think they can use less sugar in Kadayıf. And this is not something we only see in this place, but in most dessert makers in our country. I believe that you should feel you had enough dessert not when you get saturated with sugar, but when you are really full just like any other meal. If you can’t achive this, I think you don’t have a real balance. If only our dessert chefs tried to put a half amount of sugar instead of what they’re used to, I believe they could produce miraculous results.

By the way, incessant tea service was the sign of a good restaurateur in charge.

Pricing

Paying 42 TL for everything I mentioned above plus a Şalgam was quite reasonable. (December 12th, 2015) Maybe it was more of a İstanbul price than Adana. But considering the crowd that filled the place, apparently people of Adana think this price is normal.

Verdict

Let’s evaluate Dede Kebap with its own claim. This is not one of these classy Adana restaurants like Mesut, Yüzevler or Ağba where you sit for hours with mezes and warm starters, enjoying your Rakı. Dede is in competition with Eyvan, Birbiçer and Hasan Usta where you sit for a shorter time to eat. Dede is definitely one of the best of its kind. They manged to bring some fresh to the traditional Kebap stage of Adana with their innovations like Pasta and Mushroom. I hope they continue with this level of quality.

Pros
  • Combining innovation and tradition
  • Great kebaps and appetizers
  • Service
Cons
  • They can use less sugar in Kadayıf.
Address: Mahfesığmaz Mh. Turgut Özal Blv. Ceylan Sürücü Kursu yanı, 79102. Sk, 01170 Adana
Phone: +90 322 235 57 58
Website: http://www.dedekebap.com.tr/

İlgili Yazılar