Çikolata Diyarı

For English version of this review, please scroll down.

Çikolata Diyarı‘nın bir konuda çok başarılı olduğunu, henüz ziyaret etmeden biliyordum. Sosyal medyayı, özellikle Instagram’ı çok etkin kullanıyorlar. Açılalı henüz birkaç ay olduğu halde çok sayıda insanı fotoğraflarıyla cezbetmeyi başardılar. Bu çikolatalı bombaların göründüğü kadar güzel olup olmadığını mutlaka görmeliydim.

Atmosfer

Çikolata Diyarı Fenerbahçe‘de küçücük bir dükkan. 2-3 masa kadar oturacak yeri var. Bu konuda çok şey beklememek gerek. Burayı ağırlıklı olarak paket çalışmayı planlayarak tuttukları belli.

Lezzet

Ürün sayısı çok değil ama hepsi göz alıcıydı. Bademli Ekleri ve Profiterolü denedim. Her ikisini de lezzetli bulduğumu söyleyebilirim. Bir kere kullandıkları malzemeyle sıradan pastanelerden hemen ayrılıyorlar. Çikolataları kaliteli.

Ekler için hazırladıkları badem aromalı krema, bana bir kremadan beklediğim her şeyi verdi. Karamel sosu ve bezenin de kullanımıyla gayet lezzetliydi. Ayrıca kocamandı.

Profiterolde alışkın olduğumuzdan daha sütlü bir çikolata kullanmışlardı. Ve tercihleri doğruydu. Hamuru, kreması ve sosu iyi bir ahenk yakalamıştı.

Genel bir yorum olarak, şeker oranlarını düşürmelerini önerebilirim. İnsanlar böylece yedikçe daha çok yemek isteyecektir.

Fiyatlar

Bademli Ekler (13 TL) + Profiterol (13 TL) + Çay (3 TL) için 29 TL ödedim (15 Ağustos 2015). Elbette bunun iki kişilik olduğunu not düşmek gerek. Tek tatlı da sizi tatmin edecektir.

Sonuç

Son yıllarda İstanbul’da çok sayıda yeni konsept deneniyor ancak başarılı olanlar sayılı. Çikolata Diyarı’nda hedefi tutturan bir butik pastaneyle tanışmış olmak beni mutlu etti. Malzeme ve işçilik kalitesine bakınca geleceğe dönük potansiyellerinin yüksek olduğunu düşünüyorum. Daha fazlası ve daha iyisi için çabalamayı sürdürmeliler.

Artıları
  • Hem göze, hem de damağa hitap eden ürünleri
  • Kaliteli malzeme kullanıyorlar
Eksileri
  • Ürünlerindeki şeker oranını biraz azaltmayı düşünebilirler.
Adres: Fenerbahçe Mah. Opr. Cemil Topuzlu Caddesi Emre Apartmanı No:7/E Kadıköy – İstanbul
Web Sitesi: http://www.cikolatadiyari.net/
Telefon: 0216 358 80 76

I knew that Çikolata Diyarı was quite successful in one thing even before I visited them. They use social media, especially Instagram very effectively. In only a few months, they managed to attract attention of many people. And I had to see if these chocolate bombs were as good as they look.

Ambiance

Çikolata Diyarı has a very small place in Fenerbahçe. They have only 2-3 tables. You shouldn’t expect much about this. Obviously, they plan to work mostly on takeaway service.

Taste

They don’t have too many products but every one of them was eye catching. I tried Bademli Ekler (Almond Eclaire) and Profiterole. They were both delicious. With high quality ingredients they use, they are on a higher level than most patisseries. Their chocolate was also quite good.

Almond flavored cream that they prepared for eclaire provided everything I expected from a cream. With the addition of caramel sauce and meringue, it was a very good example of its kind. And it was huge.

The chocolate in profiterole was more creamier and milky than what I used to. And it was the right choice. Choux pastry, cream and sauce had a fine harmony.

As a general recommendation I think they can consider lowering the amount of sugar in their products. People will keep asking for more, believe me.

Pricing

I paid a total of 29 TL for Bademli Ekler (13 TL) + Profiterol (13 TL) + Çay (3 TL) (August 15th, 2015). Of course what I ate was actually for two people. One of them will satisfy you.

Verdict

In the last years, we saw many new businesses with new concepts and succesful ones are numbered. I’m happy to see a boutique patisserie that achieved something in Çikolata Diyarı. Considering their ingredient quality and their craftsmanship I think they have a real potential for the future. They should strive for more and better.

Artıları
  • Their products look good and taste good
  • Ingredient quality is high
Eksileri
  • They can consider lowering the sugar amount.
Address: Fenerbahçe Mah. Opr. Cemil Topuzlu Caddesi Emre Apartmanı No:7/E Kadıköy – İstanbul
Website: http://www.cikolatadiyari.net/
Phone: 0216 358 80 76

İlgili Yazılar