Akıl ve mantık Tarihi Kalkanoğlu Pilavı’ndan sonra biraz durmamızı söyledi ama biz kaşındık; anlarsınız ya. Mutfak literatürümüzde kendine ait bir satıra sahip olan Akçaabat Köfte‘yi yerinde denemek istedik ve yola çıktık.

Civarda iki ünlü lokanta olduğunu biliyorduk ama hangisini ziyaret edeceğimiz konusunda kararsızdık. Neyse ki Cemil Usta ve Nihat Usta’nın araları pek yakındı. Kararımızı oralara varınca verebilirdik.

Akçaabat Sahili’nin bana Mersin’i anımsattığını söylemem gerek. Adını tam koyamıyorum. Belki şehirciliği, belki sahildeki işletmelerin konumlanışı bu hissi verdi. Sonrasında Akçaabat’ta Mersin adını taşıyan bir bölge olduğunu öğrenmek de hoş bir sürpriz oldu.

Neyse efendim, biraz düşünüp taşındıktan sonra Cemil Usta‘da karar kıldık. Aslında sahilden biraz içeride, çarşıdaki köftecileri de denemek gerektiği konusunda bir tüyo almıştık ama hangisine gitmemiz gerektiğini bilemeyince risk almamak daha mantıklı göründü.

Cemil Usta’da Trabzon’u yansıtan pek çok şey bir araya gelmiş. Çok sayıda insanı alabilen geniş bir mekan burası. Büyük bir ekip, arı gibi çalışıyor. Oturmuş bir iş akışları var ve bu sayede süreci sadeleştirmişler. Hızları oldukça yüksek. Hizmetin tümüyle sorunsuz olduğunu söyleyebilirim.

Masamıza o harikulade Ekmeklerin yanı sıra biraz Soğan, biraz Salçalı Sos ve biraz da Bulgur Pilavı geliyor. Hepsi bir ölçüde güzel. Sofrada yakışmayan, sırıtan bir şey yok.

Derken Köftelerimizin tadına bakıyoruz. Sınıfı geçiyorlar. Ama onur listesine falan girer mi? Sanmıyorum. Akçaabat Köfte, en azından Cemil Usta’da yediğimiz haliyle bizde iz bırakmadı. Fikrimizi değiştirecek bir mekan var mıdır? Lütfen bizimle paylaşın.

Ama bizi gerçekten etkileyen bir şey oldu: Fındıklı Baklava…

Karadenizlilerin tatlı yapmaktaki felsefelerine bayılıyoruz. Vurucu malzemelerin dengesi konusunda daha hassaslar. Bu Baklavanın Şekeri bizi hiç yormuyor. Buna karşılık kendisi pek bir aromatik. Damağımız bir Fındık hülyasına dalıyor. Bütün Trabzon gezimizin en iyi anımsanan lezzetlerinden biri oluveriyor. Cemil Usta’nın bu tatlıyı Trabzon’daki büyük ölçekli tesisinde topluca hazırladığını, İstanbul’daki şubesine de aynısını gönderdiğini öğrenince mutlu oluyoruz.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Şunu düşünmeden edemiyorum. Antepli Baklava ustaları, Karadenizlilerle bir arada çalışsa neler olurdu? Ülkemizin tatlı kültürünü değiştirecek bir devrim yaratabileceklerine inanıyorum. Antep’teki Hamur ustalığını başka yerde bulmak mümkün değil. Buna karşılık Karadenizliler malzeme kullanımında Anteplilerin ders alması gereken, ölçülü bir tavra sahip.

Sözün özü, bizce Cemil Usta’ya tekrar gidilir. Güzel manzarasının keyfini çıkarmaya, ferahlamaya, düzgün hizmet görerek makul kalitede bir şeyler atıştırmaya, üstüne de harika bir tatlı yemek için burası gayet iyi bir seçenek.

 

Artıları
  • Fındıklı Baklavası
  • Başarılı Servisi
  • Ferahlığı ve Manzarası
Eksileri
  • Erkekler tarafında tuvaletlerin çoğu alaturka. Bence bunu değiştirebilirler.
Adres: Dürbinar, 61300 Akçaabat/Trabzon
Web Sitesi: http://www.cemilusta.com.tr/
Telefon: +90 462 228 91 04

 

İlgili Yazılar