Bu Yeni Teknoloji Şeker Tüketimini Azaltabilir

Biz Doymak Yok’ta bazı bazı “Tatlıda çok şeker kullanıyorlar abi” diye goygoy yapsak da daha sorumlu davranıp buna çareler üreten insanlar var. Misal, bir grup biyolog demiş ki “Ya insanın şeker tadına duyduğu ihtiyacı azaltabilseydik?”

MycoTechnology adlı firma, bu güzel soruya güzel de bir yanıt üretmiş. Kendilerini bir mantar türünü geliştirmeye adamışlar. Bu mantar, tatsız, kokusuz bir tür ve dilde yalnızca acı reseptörlerini geçici olarak etkisiz hale getiriyor.

Gıda endüstrisinin önemli sorunlarından biri bu. Pek çok gıda bir tür acımsılığa sahip ve şekerin işlevlerinden biri, bu acımsılığı baskılamak. Ve doğal ortamda bulunup MycoTechnology tarafından çoğaltılarak endüstriyel bir ürüne dönüştürülen mycelium acı hissini azalttığında onun bu işlevine gerek kalmayacağı için kullanımının da hatırı sayılır ölçüde azalacağı varsayılıyor.

Düşünün; çikolata yediğiniz sırada mycelium dilinize yerleşip kakaonun acımsılığını daha az algılamanızı sağlayacak. 10 saniye kadar sonra, tükürük yoluyla dilden temizlenecek. Ama bu 10 saniyede çikolata tadını daha az şekerle alabileceğiz. Mycleium sayesinde pek çok üründe şekerin %50 oranında azaltılabileceği konuşuluyor. Dahası, bu çözüm GDO’suz, yapay kimyasallar içermiyor ve şirket, doğal bir çözüm geliştirdiği iddiasında.

Amerika ve Avustralya’da kullanımı onaylanan bu ürün, Avrupa Birliği ve Japonya’da da onay alma aşamasında. MycoTechnology hayal kurmanın ötesine geçmiş bir şirket ve somut ticari anlaşmaları, büyük çaplı müşterileri var. Önümüzdeki yıllarda etkisini her ülkede görmemiz olası.

İlgili Yazılar