Sevgili okur, geçtiğimiz haftalarda fark etmişsindir; Trabzon gezimiz midemize acımasızca yüklendiğimiz, fevkalade keyifli bir süreçti. Ve uzun süredir planladığımız bir şeyi gerçekleştirmek için epey çaba harcamayı göze aldık.

Malum, Karadeniz’de Pide bir başka. Sürmene’de daha da bir başka olduğunu epeydir işitiriz. Burada iki ünlü Pideci var: Yılmaz ve Bozo. Trabzon’a indiğimizde bize değerli fikirlerini sunan dostlarımızın gönlünde Bozo’nun özel bir yeri olduğunu görünce dedik ki hadi burayı deneyelim.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Bozo’nun kapısından girdiğimiz andan itibaren edindiğimiz izlenimlere gelmeden önce, kapıya varana kadarki deneyimimizden kısaca söz etmek gerek. Sürmene, Trabzon’un merkezinden kolayca ulaşılabilen bir ilçe. Ama bir koşulla: Kendi aracınız varsa. Şehrin toplu taşıma sisteminin dışarıdan gelen ziyaretçiler için pek elverişli olmadığını belirtmemiz gerek. Otobüs duraklarında pek yardımcı olmuyorlar. İstanbul’da hayat kurtaran mobil toplu taşıma uygulamaları burada işe yaramıyor. Web’de de geniş kaynaklar bulunduğunu söyleyemeyiz. Nitekim dolmuş kullanmak zorunda kaldık ki onun da mükemmel bir işleyişi olduğu söylenemez.

Ama en kötüsü dönüşümüz oldu. Saat akşam 7-8 gibi erken sayılacak bir saatte Trabzon merkeze dönebilmek için en az bir saat taşıt beklemek zorunda kaldık. Of ki of. Ulaşım sistemi, bu güzel şehrin ziyaretçi dostu hale gelmesi için köklü bir dönüşüm geçirmeli.

Pekala, çektiğimiz bütün bu çileye değdi mi diye soracak olursanız, size kendimden geçercesine Evet yanıtını veririm. O yüzden, yazının bundan sonraki kısmını okuyabilirsiniz. Keyif kaçıran satırlar geride kaldı. 🙂

Bir kere sıcak bir ortam burası. Oldukça da geniş ve ferah. Hamuru işleten beyaz önlüklü ustaların sunduğu manzara, havadaki narkotik tereyağı kokusu, yan masalara gelen her bir pidede “Ne kadar canlı renkleri var” diye düşünmenizi sağlayan malzemeler…

Gelmeden önce dersimizi çalışıp mekan hakkındaki yorumları okuduğumuz için serviste hoş olmayan bir şeyler yaşayabileceğimizi peşinen kabullenmiştik. Garsonlardan şikayet eden çoktu. Ama biz herhangi bir sorunla karşılaşmadık.

Trabzon’un geneli için konuşacak olursak, dışarıdan gelenin buraların insanını başta biraz katı bulması mümkün. Sıcaklıklarını ve içtenliklerini ilk anda pek göstermiyorlar. Tavırları biraz sert gelebilir. Garsonların kendinden emin davranışları herkese hitap etmeyebilir. Bununla birlikte, online ortamda yorum yazanların çoğunluğunun kötü deneyim yaşayan ve tepki göstermek isteyen insanlar olduğunu anımsamak gerek. Yani İnternet yorumları arasındaki olumsuz deneyim oranının gerçekte yaşanandan daha fazla olduğunu göz önüne almalısınız. Şurada bu konuyla ilgili bir şeyler yazmıştık; bence hoşunuza gidecek birkaç fikir bulabilirsiniz.

Trabzon’da pek fast-food beklemeyin. Özellikle de Pide konusunda. Burada Pidelerinizi usulüne uygun olarak, taze taze hazırlıyorlar. Bundan ötürü siparişinizin gelmesi biraz zaman alıyor. Ama sabır… Değecek, bana güvenin.

Yağlı yemekten çekinenler burada büyük acı çeker. Ama böyle bir derdiniz yoksa, Trabzon lokantaları hakkında daha önce de dile getirdiğimiz bir felsefenin Pide alemindeki dışavurumuyla karşılaşacaksınız: İyi malzeme, iyi malzeme, iyi malzeme!

Buna bir de cömertliği ekleyelim mi? Söylediğimiz Kaşarlı-Kıymalı ve Kaşarlı-Kuşbaşılı Pideler öyle avuç avuç ve öyle lezzetli malzemeyle doluydu ki bize bu bolluğun tadını çıkarmak kaldı.

Doymak Yok Blog’u yazarken çoğu zaman bizi zorlayan şeylerden biri de yediklerimizin lezzetini tarif etmek. Sahi lezzet nasıl tarif edilir? Hangi sıfatlar ve benzetmelerle? Ama gelin, Bozo’nun Pideleri için şu sözcükleri kullanalım: Doğal ve çok boyutlu bir tat.

Fiyatlar… Bence gayet makul. İki Pide + Ayranlar için 41 TL ödedik. (11 Kasım 2016) Fazlasıyla değer.

Sözün özü, Karadeniz’in Pide kültürünü tanımak isteyenler için Bozo oldukça iyi bir alternatif. Yolunuzu buraya düşürün, damağınızı mutlu edin. Ve mutluluğunuz strese dönüşmesin istiyorsanız, yolculuğunuzu planlarken ulaşım konusunda belirttiğimiz sıkıntıları dikkate alın.

 

Artıları
  • Kaliteli malzemeleri
  • Oturmuş tarifleri ve ustalıkları
  • Makul fiyatları
Eksileri
  • Bizce tam anlamıyla eksi olmasa da pidelerin epey yağlı olması herkese hitap etmeyebilir
  • Mekanın sorunu olmamakla birlikte yaşayabileceğiniz ulaşım sıkıntısı, deneyimi olumsuz etkiliyor
Adres: Soğuksu, Sahil Cd., 61600 Sürmene/Trabzon
Web Sitesi: Bozo Pide Facebook Sayfası
Telefon: +90 0462 746 19 16

İlgili Yazılar