Börekçi Rıza… Nam-ı diğer Vakıflar Börekçisi Rıza

İlginç bir mekanla karşı karşıya olduğunu bilmelisin sevgili Doymak Yok okuru. Öyle ilginç ki, uzay zaman eğrisinin köklerine tutunmuş misali, fizik kurallarına aykırı görünen, kendi tabiatına sahip bir mekanla…

Börekçi Rıza çeşitli açılardan Adana’nın özeti olarak görülebilecek bir lezzet durağı. Lezzete duyulan tutku, geleneğe duyulan saygı, salaşlığa duyulan yakınlık ve gece ondan sonrasını tabuya dönüştüren pek çok Anadolu kentinin aksine hür bir ruh.

Adana’nın lezzet sahnesini takip edenler ve elbette Adanalılar bilir; Börekçi Rıza, ilk anda akla yatkın gelenin aksine, akşam 18:30’da kapılarını açıp sabaha karşı 4:30’da kapatıyor. Bizim gece 11’i bulan ziyaretimiz sırasında masaların boş kalmadığını gözlemliyorum. Biri kalkarken hop, yeni bir grup müşteri kapıdan giriveriyor.

Başımı kaldırdığımda gördüğüm manzara akıl karıştırıcı. Sanki her kapı, her duvar ve tavanı oluşturan her kısım farklı zamanlarda, gerektikçe ek olarak inşa edilmiş. Mekanın salaşlığında insanı rahatlatan, evinde hissettiren bir şey var.

Yalnız bir ayrıntı ev hissini bozuyor: Hijyen. Börekleri servis etmek için kullandıkları kağıt biraz geçirgen olduğu için masalarda yağ izi bırakıyor ve bu izler korkarım pek temizlenmiyor. Masamızın üzerindeki yağ birikintisi gerçekten hoş olmayan bir görüntüydü. Bu konu salaşlıkla ya da geleneksellikle geçiştirilecek gibi değil. İşletmeci bu konuda net bir fark yaratmalı.

Ancak Böreklerimiz masamıza ulaştığında kesinlikle içim açılıyor. Hamurunun kızarmış yüzündeki renk, malzemenin canlılığı, masanızdan burnunuza ulaşan doygun koku… Börekçi Rıza’da ürünlerin sadeliği, ilgi çekmek için sıradışı şeyler yapması gerekmediğini bilecek denli özgüven sahibi bir ekiple karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

Burada iki çeşit var: Kıymalı ve Peynirli.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Adana gibi bir yerde Kıymalının kötü olması elbette düşünülemez. Malzemeden kaçmak da söz konusu değil. İnternette gördüğüm kimi yorumlarda, Lazanyayı andırdığını söyleyenler olmuş; bence biraz abartılı. Bu Börek hakkında ne derseniz deyin, memleket sathına yayılmış Kıymalı Kol Börekleriyle aynı ligde oynamadığını kabul etmeniz gerek. Bende derin bir iz bırakmadı ama kendine has ve denemeye değer.

Ama benim favorim Peynirli. Hani bir seçimde adaylığını koysa, benim de on oyum olsa, onunu bu Peynirli Böreğe veririm. Kars ve Trakya Eski Kaşarı ile Konya Taze Kaşarı bu bünyede Gestalt Kuramı’na göz kırpacak şekilde eşsiz bir sinerjiyle bir araya geliyor. İnsanları gece evinin rahatlığından kaldırıp lokantalara getirmeye teşvik edebilen bu dişe dokunur lezzetler ve Adana halkı arasındaki aşk ilişkisi, bu kenti yaşamın gece de canlılıkla sürdüğü özel bir yer haline getiriyor.

Fiyatlar bence güzel 2 Porsiyon Börek + 2 Ayran, 21 TL (6 Ekim 2016). Kişi başı 10 TL’ye karnınızı doyuruyorsunuz. Hem de güzel doyuruyorsunuz.

Kısacası Börekçi Rıza, şöhretini hak eden, kendine has bir lezzet durağı. Adanalıların ülkenin en şanslı insanlarından olmalarını sağlayan unutulmaz sofraların yapı taşlarından biri. Her zaman aklımda kalacak, her zaman ziyaret edilecek bir mekan.

Artıları
  • Peynirli Böreği
  • Gece açık olması
  • Makul fiyatları
Eksileri
  • Hijyen sorunu
Adres: Alidede Mahallesi , Saydam Caddesi, 29006. Sokak, No 13, Seyhan, Adana
Web Sitesi: http://www.borekciriza.com/
Telefon: +90 532 425 35 97

 

Börekçi Rıza Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar