Sıra geldi aylardır yaza yaza bitiremediğimiz Trabzon seyahati izlenimlerimizi zirvede tamamlamaya. Eh, Balık da Karadeniz’de yenir, değil mi? Sorduk, soruşturduk. Öğrendik ki Bordo Mavi Balık, bu sahanın süperstarlarındanmış.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Canlı bir çarşı içinde yer almadığı için bu mekan, kente dışarıdan gelenlerin kolayca keşfedebileceği bir yer değil. Kapısına kadar geldiğinizde de özel bir lezzet durağına geldiğinize yönelik herhangi bir işaretle karşılaşmıyorsunuz. Pek mütevazı, hatta bunu söylersek abartmış olmayız, sıradan bir görüntüsü var. Fakat içeri girdiğinizde işler değişmeye başlıyor.

Duvarlarda kullanılan ahşap bana bir sıcaklık hissi verdi. Dahası kışın gitmiş olmamız sayesinde yanan sobanın yanı başında oturma imkanı da bulduk. Biz gece gittiğimiz için çok şey görememiş olsak da ferah bir manzarası olduğunu belirtelim. Zaten Trabzon’da şehir merkezinin en yüksek noktalarından birinde bulunuyor.

Balıklarımızı sipariş edip beklemeye başladığımızda, ilk ikramlarla soframız kuruluyor. Biraz haşlanmış Patates, Tulum Peyniri, Karalahana Sarması ve Mısır Ekmeği. Hepsi dört dörtlük olmakla birlikte, buralı olmayanın bilemeyeceği bir usulü var yemenin. Patatesinizi Tulum Peynirine bandırıyorsunuz. Peynir, ıslak dokuya yapışıyor ve ikisini beraberce çiğneyip damağınızı şenlendiriyorsunuz. Tulum Peyniri kesinlikle çok güzel ve başlangıçlarımız, bizi esas şölene mükemmelen hazırlıyor.

Derken Mezgit

Buraların Mezgiti bir başka. İri iri, sulu sulu bir dokusu var. Bordo Mavi Balık’ın usta elleri de onu aşırıya kaçmadan kızartmasını biliyor. Mısır Ununun Nişastalı dokusu, Yağ ve Balık bir araya geldiğinde ortaya çıkan lezzet, kendisini özleten bir şey. Bordo Mavi Balık bu alemde tektir diyemem; Karadeniz coğrafyasını yeterince tanımıyorum. Ama böylesini ancak Karadeniz’de bulursunuz diyebilirim. Yumurtasıyla birlikte servis edilen Mezgit, unutulmazlarımız arasında yer buluyor.

Derken Barbun Buğulama

Bu tavada da harikulade bir Balık var, amenna. Müthiş bir lezzet, orası tamam. Ama onu da aşan bir şey var: Sosu. Bu Domatesli ve Tereyağlı Sos, kelimenin tam manasıyla eşsiz. Sadece bunu yeseniz yeter zaten. Üzerine çıkılabilir mi, emin değilim. Mısır Ekmeklerimiz bu Sosla ıslana ıslana sepetimiz boşalıyor. Tavanın dibini sıyırıyor, bir lokmasını ziyan etmek istemiyoruz.

Bir de Kabak Tatlımız var elbet. Trabzon’daki Tatlı felsefesinin güzel bir örneği. Aşırı anlam yüklenmediği için gereksiz unsurlarla şişirilmemiş ve doğru karakterde bir Tatlı.

Üç kişi, övmelere doyamayacağımız bu sofra için ödediğimiz rakam 125 TL oluyor. (12 Kasım 2016) Daha ne diyelim?

Hadi toparlayalım. Daha önce de yazdık, çizdik. Trabzon’un şehir planlamasında yerli turist pek hesaba katılmamış. Birkaç tarihi ve doğal nokta dışında kentin kültürünü, özellikle deniz kültürünü keşfetmeye yönelik yeterince yerli kaynak bulamıyorsunuz. Ama kendine has incileri olan bir şehir burası. İyi tatlar almanın ötesinde pek çok ders de çıkarmanıza olanak tanıyan, derinlikli bir yer. Özel lezzet duraklarıyla, mutlaka ziyaret edilesi, hatta tekrar tekrar ziyaret edilesi bir bölge. Misal, online ortamda gördüğümüz ama bu gelişimizde tadamadığımız Kalkan ızgara için Bordo Mavi Balık’a tekrar uğramak gibi bir borcumuz var. Ve daha da pek çok anı tatmak üzere, tekrar görüşürüz sevgili Trabzon.

 

Artıları
  • Karadeniz’in malzeme kalitesini yansıtmaları
  • Bihassa Buğulamanın Sosu
  • Makul fiyatlarıı
Eksileri
  • Ülkemizde bazı yemekleri alkolsüz sunmak bir tercih sanılsa da aslında bütüncül bir lezzet deneyimini eksik bırakan, malul bir takıntı. Bordo Mavi Balık da bu kusuru taşıyanlardan.
Adres: Mısırlı Mahallesi, İpekyolu Cad. No:2, 61030 Boztepe/Ortahisar/Trabzon
Web Sitesi: Bordo Mavi Balık Facebook Sayfası
Telefon: +90 462 351 38 88

 

İlgili Yazılar