For an English version of this review, please scroll down.

Ünlü Şefler Kaan Sakarya ve Derin Arıbaş’ın Moda’da yeni bir girişimi olacağını bir süre önce duymuş, heyecanla beklemeye başlamıştık. Öğrendik ki birkaç hafta önce açılmış. Hemen gitmesek ayıp olurdu, değil mi?

Basta! Street Food Bar, adından anlaşılacağı üzere sokak lezzetleri sunan bir mekan. Menüsü ağırlıklı olarak Dürümlerden oluşuyor. Rexx Sineması’nın hemen aşağısında. 10-15 kişi alabilecek küçücük bir büfe olmasına karşın yeri ve yerleşimi harika.

Söylemeden edemeyeceğim, bu işletme bize Jon Favreau’nun filmi Şef’i hatırlattı. Sakarya ve Arıbaş da bundan mı ilham almıştır bilinmez ama bu filmde de Fine Dining alanında uzun süre çalışan bir Şef, çeşitli koşulların bir araya gelmesiyle kendi sokak lezzetleri işini kuruyordu.

Yediklerimize gelince…

Humus, gayet iyi bir formülle harmanlanmış. Yağıyla, Baharatıyla, yanında sunulan Lavaşlarıyla türünün iyi örneklerinden.

Kuzu Dürüm beni henüz ilk lokmada yakalamayı başardı. Etin ıslak malzemelerle, bilhassa sosla bir araya gelişi fevkalade uyumlu.

Sucuk Dürüm de kesinlikle onun altında kalmıyor. İçinde Humus ve Közlenmiş Patlıcanla sunulan bu Dürüm de her zaman tercih edilebilecek bir alternatif olmuş.

Bu arada Şalgam, Adana’dan, Ali Göde’den getirilmiş.

En iyiyi sona sakladım. Mekanın Paris Brest’i benim bir tatlıdan beklediğim her şeyi karşılıyor. Hamurunun sertliği ve kıtırlığı, kremasının yoğunluğu ve aroması… Tek kelimeyle mükemmel. Fransız ekolünde yetişmiş Şeflerden böylesi beklenirdi.

Fiyatlar bu düzeyde kariyere sahip iki Şefin gurme lezzetler sunan mekanı için gayet makul. Mütevazı bir iştahla 25 TL düzeyine rahatça çıkabilirsiniz. Bir başlangıç, bir dürüm, bir içecek ve bir tatlıdan oluşan mükellef bir yemekse 40 TL düzeyine geliyor. (7 Mayıs 2016)

Sözün özü şu ki…

Kadıköy uzun süre boyunca yalnız kafe ve barlarıyla öne çıktı. Bu arada kalabalıklaştıkça, yemek çıtası ne yazık ki aşağıda kaldı. Ama zaman durmuyor ve piyasa koşulları kendini dayatıyor. Son zamanlarda açılan bazı mekanlarla bu güzel semt, kaliteli yemek için de uğranabilecek bir durak haline geliyor.

İzmirli bir dostum haklı olarak şöyle demişti: “20 yaşına kadar hep İstanbul’da yaşamış birinin gurme olabilmesi mümkün değil. Ortalama restoranın düzeyi öyle düşük ki damak tadı gelişmiyor.” Ona tümüyle katılmakla birlikte bir istisnayı dile getirmeliyim. Bu kentte çok özel işler yapan, harikulade ellere sahip küçük bir grup Şef var. Basta da ardındaki Şeflerle, gelecekte büfe standartlarını da yükseltmesini umduğum, özel bir nokta olmuş.

Ayrıca Cumartesi öğleden sonra, o sırada bulunan taze ve kaliteli malzemelerle, menüde bulunmayan bir şeyler yapıyorlar. Bu hafta sonu Oğlak pişiriyorlardı mesela. Bunları da takip etmek isteyebilirsiniz.

Artıları
  • Şef dokunuşunu hissettiren sokak lezzetleri
  • Samimi ve şık atmosferi
  • Makul fiyatlar
Eksileri
  • Yok 🙂
Adres: Osmanağa Mahallesi, Sakız Sokak No: 1, Kadıköy, İstanbul
Web Sitesi: Basta Street Food Bar Facebook Sayfası
Telefon: +90 216 414 08 65

 


We’ve heard a while ago that famous Chefs Kaan Sakarya and Derin Arıbaş were working on a new business in Moda and that was exciting news. Well, it opened a few weeks ago. And it would be a shame if we didn’t visit as soon as possible.

The name of Basta! Street Food Bar is pretty self-explanatory. The menu is consisted of Wraps mostly. Just below Rexx Cinema, it’s a small buffet that can take 10-15 people, its place is perfect and it’s quite well decorated.

I have to say, this business reminded us The Chef, a movie by Jon Favreau. I don’t know if Sakarya and Arıbaş were inspired by it but in that story, a chef with long years of experience in Fine Dining was founding his own Street Food business as a result of consequences.

Let’s talk about what we had…

Humus used a good formula. With Olive Oil, Spices and Lavaş’ it’s one of the very good examples of its kind.

Kuzu Dürüm (Lamb Wrap) catched my attention with the first bite. Combination of wet ingredients, especially sauce and meat is extraordinary.

Sucuk Dürüm (Sausage Wrap) was no less in taste. It’s served with Humus and Baked Eggplants. You can always prefer it.

Şalgam was brought from Adana, from Ali Göde to be exact.

I kept the best for the last. Paris Brest here gives me everything I expect from a dessert. A crisp and tender pastry, a thick and aromatic cream… Just perfect. Just what you would expect from Chefs with professional history in France.

Pricing is quite reasonable for a place run by Chefs with significant careers. With a humble appetite, you can eat here for 25 TL. And a full table of an appetizer, a wrap, a drink and dessert is about 40 TL. (May 7th, 2016)

Here’s what I think…

Kadıköy was just about cafes and bars for a long time. It got crowded but the quality of food didn’t get better. But you can’t stop the time and the market enforces itself. Thanks to some recently opened businesses, this beautiful neighbourhood is becoming a place to visit for good food as well.

A friend from İzmir told me: “Someone born and raised in Istanbul till 20 years old can’t be a food critic. Average restaurant here is so disappointing, you can’t have a fine taste.” Although I fully agree with him, there’s an exception. In this city, there is a small group of Chefs with hands of wonder, doing special things. Basta, with Chefs behind is a special spot that will hopefully raise standards of buffets.

Afternoon at Saturdays, they also do something outside the menu with fresh and good ingredients. For example, they cooked goat last weekend. You may want to follow these as well.

Pros
  • Street food that make you feel a Chef’s touch
  • Casual and nice ambiance
  • Reasonable prices
Cons
  • None 🙂
Address: Osmanağa Mahallesi, Sakız Sokak No: 1, Kadıköy, İstanbul
Website: Basta Street Food Bar Facebook Page
Phone: +90 216 414 08 65

İlgili Yazılar