Barba Vasilis

Balat son dönemin yükselen yıldızı ve Barba Vasilis buranın incilerinden. Son zamanlarda pek popüler. Ve son ziyaretimizde gördük ki bunu hak ediyor.

İçeri adımınızı atar atmaz, mekan tasarımında biraz yaratıcılığın nasıl sonuç üretebildiğiyle karşılaşıyorsunuz. Sade dekor, tarihi binayı basit mobilyalarla buluştururken, duvarları kaplayan yazılar burada kendinizi rahatça ifade edebileceğinizi hissettiriyor.

Yalnız buraya gelirken canlı müzik olduğunu bilmiyorduk. Bilsek gelir miydik, emin değilim. Bu gibi hamleler işletmelerin lehine olabiliyor ama her müşteri kitlesinin bundan aynı ölçüde keyif aldığını söyleyemem. Balat sükuneti için tercih edilen bir semt. Son tahlilde, müziğe itirazım yok ve program başarılıydı ama daha kısa tutulabilirdi.

Servis bir noktaya kadar sorunsuzdu. Ancak mekanın full çekmesiyle birlikte aksamalar elbette baş gösterdi. Buna da hazırlıklı olmalısınız.

Mezelerde biraz yaratıcı davranmanın ne büyük fark yaratabildiğini burada görüyoruz. Kalamarı halka halka kesip kızartmak yerine Ispanaklı Sübye yapmak ne hoştu mesela. Karidesi Rus Salatası misali Mayonezle servis etmek mükemmel değilse de taze bir fikirdi.

Burada çok kaliteli bir Zeytinyağı kullanıldığını da not düşelim. Mekanın kimliğini tanımlayan unsurlardan biriydi.

Yalnız sert ve bol yağlı, aromatik bir Keçi Peyniri yerine Feta kullanmak, Türk Rakısı için en doğru tercih olmamış bence. Peynir zayıf kalmıştı ve tuzuyla ön plana çıkmaya çalışıyordu.

Ara sıcaklarda da yaratıcılık vardı. Bekri Mezede Kuzu Eti, Yenibaharla kavrulmuştu. Susamlı Saganaki de pek hoştu. Peynir gayet güzel kızarmıştı ve akılda kalıcı bir lezzetti.

Minekopun kömürde pişirilmesine artı puan. Ancak suyunun biraz kaçırıldığını düşünüyorum.

Tatlılar ise korkarım ki mezelerin ve ara sıcakların biraz gerisinde kaldı.

İki kişi, 50’lik Efe Yaş Üzüm dahil olmak üzere tüm bu yediklerimiz için toplamda 288 TL ödedik. (28 Mayıs 2016) Günümüz standartlarında abartılı olmayan bir rakam bu.

Barba Vasilis son zamanlarda en çok keyif aldığımız mekanlardan oldu. Lezzet ve atmosfer için ziyaret etmeye değer. Ama yalnızca masayı paylaştığınız dostların sesini duymayı seviyorsanız, erken saatlerde gidip 9’dan önce kalkmayı ya da canlı müziğin olmadığı Cuma-Cumartesi günleri dışında ziyaret etmeyi düşünmelisiniz.

Artıları
  • Yaratıcı meze ve ara sıcakları
  • Sıcak ve samimi atmosferi
Eksileri
  • Cuma ve Cumartesi akşamları meyhaneden ziyade taverna atmosferi olması herkesi mutlu etmeyebilir.
Adres: Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Kadir Has Caddesi, No 97, Fatih, İstanbul
Web Sitesi: http://barbavasilis.com/tr/barbavasilis-rum-meyhanesi/
Telefon: +90 212 531 48 58 / +90 531 947 93 93

 

Barba Vasilis Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar