For English version of this review, please scroll down.

İyi esnaf lokantalarını keşfetmek için yemek tutkunu olmak gerektiği bir dönemde yaşıyoruz. Ama neyse ki hala varlar ve en iyilerden birini bulduğum için mutluyum. Kapalıçarşı esnafının favorilerinden olan Bahar Restoran, beni kendine hayran bıraktı.

Atmosfer

Öncelikle, mekanın yerini öğrenmek için GPS cihazları yetmeyebilir. Esnafa sormanız gerek. Neyse ki civarda hepsi biliyor.

Yağcı Han‘ın tarihi atmosferinde mekanın kubbeli tavanları pek hoş. Farklı bir yere geldiğinizi derhal hissediyorsunuz. Tam da sevdiğim tarzda, mekanın organik bir yanı var. Lüks değil ama yeterince rahat.

Lezzet

İlk olarak Ispanak Çorbası içtim. Krema, yağ ve et suyu dokunuşlarıyla harikulade bir lezzetti. Kıvamı mükemmel.

Şehzade Kebabı olağanüstü dengeli. İçindeki her malzemenin tadını ayrı ayrı alabiliyorsunuz ve her biri, kararında bir acı dozuyla birbirine tutunuyor. Ne kadar tavsiye etsem az gelir.

İç Pilavda ben daha ciğer ağırlıklı, dolgun bir tat severim. Burada daha zarif ve hafif bir tat tercih edilmiş. Bana çok hitap etmedi ancak seveni olacağından eminim çünkü özenle hazırlandığı belliydi.

Abant Kebabı bizi çok etkilemedi aslında. Yine de Bahar Restoran’ın her yemekte koruduğu saygın bir çizgisi var. Yanında sundukları Beğendi ise kusursuzdu. Son derece isli ve bir o kadar da hafifti.

Fırın Sütlaçta pirinç oranını biraz az bulduysak da şeker oranı ustalıkla hesaplanmıştı.

Ben Şekerpareyi daha yoğun ve kurabiyemsi severim. Burada Kemalpaşa tatlısına doğru bir adım atan bir kıvam belirlemişler. Kaymak ve ceviz takviyesinin yakıştığını söylemeliyim.

Fiyatlar

Yarım Ispanak Çorbası + 1 Şehzade Kebabı + 1 İç Pilav + 1 Abant Kebabı + 1 Fırın Sütlaç + 1 Şekerpare için 57 TL ödedik (30 Eylül 2015). Bu çizgideki bir lokanta için rakamı makul buluyorum.

Sonuç

Bahar Restoran, hayatımda gördüğüm en başarılı esnaf lokantalarından biri. Bu geleneğin hiç bozulmamasını diliyor ve onu herkesin deneyimlemesi gerektiğine inanıyorum.

Artıları
 • Pek çok yemeği referans noktası olacak kadar hakkıyla yapıyorlar.
 • Tarihi atmosferi.
Eksileri
 • Mekanın hafta içi performansı daha yüksek
 • Tatlılarda şeker oranı çok iyi olsa da biraz kıvam sorunu var.
 • Lavabo faktörü.
 • Web siteleri yok. Daha iyi tanınmalılar oysa.
Adres: Beyazıt Mah. Çarşıkapı Nuruosmaniye Cad Yağcı Han No:13 34126 Fatih, Istanbul
Telefon: +90 212 5127439

Unfortunately we are living in a time when you have to be a food enthusiast to discover good spots that make Traditional Turkish meals. But luckily they still exist and I’m happy that I found one. One of the favorites of Grand Bazaar shopkeepers, Bahat Retaurant just amazed me.

Ambiance

First of all, GPS devices may not be enough to find this place. You have to ask it to those who work here. Fortunately, all shokpkeepers around know it.

Yağcı Han has a historical feel with its domed ceilings. You know that you came to a different place. Just the way I like it, the place has an organic architecture. It’s not luxurious but comfortable.

Taste

I had a Ispanak Çorbası (Spinach Soup). With a touch of cream, butter and beef stock, it was wonderful. A perfect texture and consistency.

Şehzade Kebabı had an extraordinary balance. You can distinguish the taste all of its ingredients. And each one of them is linked to another with a perfect dose of pepper. I can’t recommend it enough.

For İç Pilav, I like more of a liver oriented, strong taste. Here they prefered an elegant and light one. It wasn’t my favorite but I know most people will love it because it was prepared with a real care.

Abant Kebabı didn’t impress me much actually. But still Bahar Restaurant has a quality standard that they preserve in every meal. It was fine. And Beğendi that they served as a side dish with it was just flawless. So smokey, yet so light. Maybe the est I have ever had.

In Fırın Sütlaç, rice ratio was a little bit less than we expected but the sugar amount was well calculated.

I like Şekerpare with denser and cookie like texture. This one was more like Kemalpaşa. Serving it with cream and walnut was a good choice though.

Pricing

For half portion Ispanak Çorbası + 1 Şehzade Kebabı + 1 İç Pilav + 1 Abant Kebabı + 1 Fırın Sütlaç + 1 Şekerpare we paid 57 TL in total (September 30th, 2015). For their quality level, I think this is reasonable.

Verdict

Bahar Restaurant is one of the best of its kind. I hope this tradition to go on forever. And I believe everyone should experience it.

Pros
 • They do most meals so well, they can be used as a reference point.
 • Historical ambiance.
Cons
 • Even though sugar amount was perfect in all desserts, textures were not as good.
 • Toilets.
 • They don’t have a website. More people should know this wonderful place.
Address: Beyazıt Mah. Çarşıkapı Nuruosmaniye Cad Yağcı Han No:13 34126 Fatih, Istanbul
Phone: +90 212 5127439

İlgili Yazılar