Az Yağlı Çikolata Yemek İster miydiniz?

Geçtiğimiz günlerde ilginç bir haberle karşılaştık: Philadelphia’da bulunan Temple Üniversitesi’ndeki fizikçiler, elektrik kullanımıyla sıvı halindeki Çikolatada bulunan yağı bir ölçüde ayrıştırabildiklerini duyuran bir rapor yayınlamışlar. %40 olan yağ oranını böylece %32’ye indirmişler ki bunun yalnızca başlangıç olduğunu söyleyebiliriz.

Elbette akla ilk gelen, bu sayede sağlığımızı daha az tehdit eden çikolataların üretilebileceği fikri oluyor. “Daha masum bir çikolata” elbette hepimizin hayali. Böyle bir mesajın pazarlama alanında nasıl etkin kullanılabileceğini ve milyonlarca insanın bu fikri nasıl istekle satın alabileceğini düşününce, üretici firmaların bu tekniği denemekte ellerini çabuk tutacakları sonucuna varmak mantıklı olur.

Diğer yandan, Giano Chocolate’ın Şefi Mehmet Yücel’in bir blog yazısı, bizi yeniden düşünmeye itti. Şu iki noktaya odaklanmaya değer:

Kakao yağı, presleme işleminin hedef maddesi olduğundan en pahalı bileşendir ki çikolatanın ağızda çabucak erimesinin garantörüdür (…) Genel olarak eriyik haldeki çikolatanın akışkanlığını arttırarak, herhangi bir ürünün çikolata ile kaplama işlemini kolaylaştırma adına kullanılır.”

Kakao kitlesi, kavrulmuş kakao çekirdeklerinin ezilmesi sonucu elde edilen bir bileşendir. Çikolataya baskın ve kaliteli aromasını kazandıran madde kakao kitlesidir.”

Yani, yağı ayrıştırılmış çikolatanın yalnızca tadının değil, akışkan dokusunun da değişeceğinden emin olabiliriz. Hem kakao yağının sağlığa tümüyle zararlı bir yağ olarak görülmediğini not düşelim. Ayrıca bu işlem, çikolataya esas karakterini veren kakao kitlesinde de mutlaka fark edilecek bir değişime neden olur diye düşünüyorum.

Yapılacak kimyasal eklentilerle kabul edilebilir bir lezzetin yakalanacağından eminiz. Ama bu bizi gerçekten daha sağlıklı bir çikolataya mı götürecek? Bu konuda çabuk karar vermemek gerek. Yine de yeni bir üretim tekniği, yeni olanaklar demek. Bekleyelim, görelim.

Fotoğraf: Erin Elizabeth’s Health Nut News

İlgili Yazılar