Yeni bir seriye hoş geldin sevgili okur. Çünkü görüyorsun ya, damağımızı şenlendirmeye Trabzonlara kadar gittik. Yeşile, sarıya, bir de elbette Bordo ve Maviye doyduk. Bu güzel şehrin farklı köşelerinde, şimdi, bu satırları yazarken hasretle hatırladığımız lezzetler tattık. Ve sana haftalar boyu sunabileceğimiz, özel anılarla geri döndük. Dilersen gel, en başından, Karadeniz manzarasıyla yaptığımız o harikulade Kahvaltıdan başlayalım anlatmaya.

Gitmeden dersimize iyi çalışmış ve bir şeyi anlamıştık: Trabzon, geleneksel mutfağını fevkalade güzel yaşatan bir şehirdi. Burada geleneğe odaklanırsak, bazı temalar belirler ve onları en iyi şekilde hayata geçiren işletmelerin peşine düşersek, mutluluğumuz garantiydi.

En geleneksel Kahvaltı ne olabilirdi? Kuymak ve Kaygana gözümüze iyi bir seçenek gibi göründü. Ve tercihimizi, yeme içme sevdalısı dostların tahta kaşıkla peynir sündürmeli pozlar vererek bizi hasetimizden çatlattıkları Ayasofya Çay Bahçesi’nden yana kullandık.

Şansımıza öyle güzel bir hava vardı ki. Açık alanda rahatça ve keyifle oturduk. Denizi izledik; içimiz açıldı. Ayasofya’yı gezdik. O manzarada ve yeşillikte ne biçim mangal yapılır diye düşünmeden edemedik…

Neyse efendim, pek tatlı şivesiyle siparişimizi alan garsonumuz, Kahvaltımızı servis etti.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Kuymak… O harikulade Peynirin kokusunu size nasıl anlatsam… Damağı dolduruşunu, Tuzuyla, Yağıyla, imza gibi lezzetiyle hücrelerimi uyarışını…

Karadeniz’e ilişkin ilk dersimi burada aldım: Bölgede üçkağıda başvurmadan, kaliteli malzemeyi cömertçe kullanıyorlar. Ve bu, fark yaratıyor. İtalyanlara atfedildiği gibi, sade çalışıyorlar; sizi başka yerde kolay kolay bulamayacağınız mandıra ürünleri ve oturmuş tarifleriyle yakalıyorlar.

Doğrusu favorim Kaygana oldu. Ustamızın maharetli elleri, Yumurtaya müthiş bir karakter kazandırmıştı. Yanında birazcık da Beyaz Peynir. Ohh… Biz Türkler Kahvaltı konusunda gayet yaratıcıyız; imrenilecek ürünlerimiz var ama bunu yerken, “İnsan bir sabah sofrasında bundan ala ne ister ki” diye düşündüğümü anımsıyorum.

Ayasofya Çay Bahçesi’ndeki Kahvaltımız, pek çok güzellikle dolu olarak hatırlayacağım bir yolculuğun yüzümüzü güldüren ilk adımıydı. Derim ki bu satırları sabırla okuyan sizler de burayı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Artıları
  • Geleneksel Kahvaltısı
  • Ambiyansı
  • Makul Fiyatları
Eksileri
  • Yok 🙂
Adres: Fatih Mah., Zübeyde Hanım Cad., 61040 Ortahisar/Trabzon Merkez/Trabzon
Web Sitesi: http://ayasofyacaybahcesi.com/
Telefon: +90 462 230 40 82

İlgili Yazılar