For English version of this review please click here.

Fatih yöresel ve geleneksel mutfakları keşfetmek için uğramanız gereken en özel bölgelerden biri. Buraya iyi tüyolar alarak geldiğinizde pek özel mekanlarla tanışıp, gastronomi kültürünüzü geliştirebiliyorsunuz. Aksaray’daki Asuman İran Restoranı da bu amaçla tercih ettiğimiz noktalardan biri oldu.

Asuman’ın menüsüne baktığınızda hiç tanımadığınız isimler görseniz de yemekler size tanıdık gelecektir. Buradaki yemekleri üç ana kategoride değerlendirmek mümkün: Başlangıçlar, Pilavlar, Et ve Kebap Çeşitleri.

Başlangıçlardan Cevizli Mast O Khiyar ve Borani tercih ettik. Cevizli Mast O Khiyar, Ceviz ve Kuru Üzümle desteklenmiş bir Cacık. Ve bize “Neden olmasın?” dedirtti, bu bileşimi kendi evimize de taşımak mümkün. Borani ise Ispanaklı Yoğurttu. Sıra dışı bir şey olmadığını itiraf etmeliyim.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Pilavları genel olarak beğendik. Bizim Pilavlarımızdan çok da farklı sayılmazlar. Ancak farklı Pirinç kullanımı, Safran ve Bakla gibi eklentiler hoş birer dokunuştu. Pilavın az yağlı pişirilip üzerinde Tereyağı ile servis edilmesi ise bizim alışık olmadığımız bir uygulamaydı.

Doğrusunu söylemek gerekirse yediğimiz Çelokebap Sultani’ye bayılmadık. Eminim İran’da çok daha iyi örnekleri vardır.

Kuzu İncik başarılıydı. Ancak alışkın olduğumuz İncikten hiç farkı yoktu. Bunu İstanbul’daki pek çok lokantada yiyebilirsiniz.

Yahniler ise sofranın parlayan yıldızıydı. Ghorme Sebze ve Guruşt Kıyma’nın ikisini de pek beğendik. Farklı baharatları ve ekşiyi, eti ve sebzeleri buluşturan bu yemekler alışkın olduğumuzdan farklı ve tanımaya değer bulduğumuz lezzetler oldu.

Gazlı İran Ayranı bize pek hitap etmedi. Ama içine akide şekeri batırarak tatlandırdığınız Çay hoşumuza gitti.

Bütün bu yemekleri paylaşarak sadece 30 TL ödedik. (13 Şubat 2016) Son derece makuldü. Daha iyi bir fiyat umamazdık.

İran mutfağı Türk mutfağına oldukça benziyor ama her şeyi bizden biraz farklı yapıyorlar. Bu farkları tanımaktan keyif alacağınıza inanıyorum. Özellikle Pilavlarını ve Yahnilerini tatmalısınız.

Artıları
  • Yahnileri ve Pilavları
  • Uygun fiyatları
Eksileri
  • Et çeşitlerini pek tavsiye etmeyiz. Daha iyilerini İstanbul’da bulmak mümkün.
Adres: Kemal Paşa Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No 158, Fatih, İstanbul
Web Sitesi: http://www.asumanrestaurant.com/tr
Telefon: +90 212 511 27 37 – 38

 

Fatih is one of the special regions of İstanbul to discover regional and traditional cuisines. If you visit this district with strong tips, you can improve your gastronomy culture. Asuman İran Restoranı in Aksaray was a spot we chose for that reason.

When you look at the menu of Asuman you will see familiar dishes with unfamiliar names. We can say there are three categories of food here: Appetizers, Pilavs, Meat & Kebab Options.

We chose Cevizli Mast O Khiyar and Borani as appetizers. Cevizli Mast O Khiyar is actually a Cacık in super powers, with the support of Walnuts and Sultanas. And we thought “Why not?” It’s possible to have this in our homes too. Borani was Spinach with Yoghurt. I have to admit, it was ordinary for us.

We loved Pilavs. They’re not very different from our Pilavs. However they use different Rices, they add Saffron and Horse Bean. What we were unfamiliar with was having the Pilav cooked with less fat and serving it with a large chunk of Butter on top.

To be honest, Çelokebap Sultani was not that good. I’m sure there are much better examples of it in Iran.

Kuzu İncik was fine. But it was totally what we are used to. You can have the same in many restaurants through İstanbul.

Stews were the stars of our table. We loved both Ghorme Sebze and Guruşt Kıyma. They brought different spices, sour tastes, meats and vegetables together. These were novelties that we though they’re worth knowing.

Bubbly Ayran was not our thing. But we liked Iraninan Tea which is sweetened dipping a candy in it.

As we shared all these things, we paid only 30 TL per person. (February 13th, 2016) It’s quite reasonable. We wouldn’t hope any better.

İranian cuisine is qute like Turkish but they to everything with little differences. I believe you will like these differences. You should especially taste their Pilavs and Stews.

Pros
  • Stews and Pilavs
  • Reasonable prices
Eksileri
  • We don’t reccomend meat here. There are better alternatives in İstanbul.
Address: Kemal Paşa Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No 158, Fatih, İstanbul
Website: http://www.asumanrestaurant.com/tr
Phone: +90 212 511 27 37 – 38

Asuman İran Restoranı Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar