Hangi filmdeydi hatırlamıyorum ama bir karakter diğerine “En sevdiğin mutfak hangisi” diye sormuştu ve diğeri “İtalyan” diye yanıtlayınca onu biraz yadırgamış, yaratıcı davranmadığı için ayıplamıştı: “İtalyan zaten herkesin favorisidir; bana seni özel kılacak bir yanıt ver”.

Film Amerikan filmiydi ama aynı hissiyatın Türkiye’de de geçerli olduğunu söylemek mümkün. Üstelik İtalyan mutfağının özgün örneklerini ülkemizde pek görmediğimiz halde. Pizzayı saymıyoruz, az sayıdaki özel nokta dışında Türkiye’de İtalyan ekolünden gelen bir Pizza yemeniz mümkün değil. Makarnayı saymıyoruz çünkü çok az restoranda taze makarna kullanılıyor. Yine de İtalyan mutfağının kulağa hoş gelen bir tınısı, özel bir prestiji var ve iyi İtalyan yemeği sunduğu söylenen mekanları denemek için can atıyorsunuz. Bu alandaki son keşfimiz, Arnavutköy’deki Antica Locanda oldu.

Bu mekanın şirinliğini ve şıklığını anlatmak güç. İstanbul’dayken farklı bir ülkede olduğunuzu hissettiren kuytulardan biri. Yemek salonları, bahçesi harikulade. Küçük göründüğü halde çok sayıda kişi alabiliyor. Burada bir müşterinin rahat etmesi için gereken her şey mevcut. Tuvalette gerçek havlu kullanılmasına bayıldığımızı da söylemem gerek.

Yediklerimiz konusunda genel bir yorumda bulunmak gerekirse, İstanbul’da tattığımız en iyi İtalyanlardan biri. Hatta sadece İtalyan mutfağına odaklanan mekanlar arasında en iyisi olabilir. Yine de bazı “ama”lar dile getireceğiz…

Bir kere başlangıçlar harikuladeydi. Burrata köpüğüyle sunulan Melanzane, mutfakta nasıl bir fark yarattıklarını hemen anlamamızı sağladı.

Somon Carpaccio ise favori lezzetlerimizden biri oldu. Ballı Hardallı sosuyla mükemmel uyum sağlamıştı. Buraya sırf bunu yemek için tekrar tekrar gelinebilir.

Kızarmış Enginar, Mozarella ve Ançuezle sunulan kızarmış Ekmeklerimiz de soframızdaki herkesten geçer not aldı.

Antica Locanda’nın performansı ana yemeklerde de düşmedi. Kum Midyeli Linguini‘nin sosunu pek beğendik.

Mantarlı Risotto‘muz ikinci favori lezzetimiz oldu. Kıvamı, ahengi bize “Pilavı bu kadar seven biz Türkler Risotto’ya da biraz alışsak ne iyi olur, değil mi” diye sordurdu.

Demi Glace Soslu Süt Danası da tam istediğimiz gibi pişmişti ve yerken hepimiz pek keyif aldık. Garnitür olarak Patatesin yanı sıra Kuru Meyveler kullanılması da iyi seçimdi.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Yalnız tatlılar konusunda aynı ölçüde olumlu konuşamayız. Burayı Ramazan ayında ziyaret ettiğimizi ve Tatlı Şefinin izinde olabileceği ihtimalini kabul etsem de tatlıların her birinde sorun vardı.

Meyve Aromalı Panna Cotta kıvam sorunuyla ön plana çıktı. Meyve sosu, bu tatlının keyfini çıkarmamızı engelleyecek kadar fazla suluydu. Tiramisu‘da şeker fazla kaçmıştı. Peynir tadı alamadık ve hayal kırıklığıydı maalesef. Ha keza Lavanta Aromalı Creme Brulée‘de Lavanta aromasını bulamadık. Dahası, yumurta tadı baskındı. Sadece sunumunun pek güzel olduğunu söylemeliyiz.

Tatlılar bir yana, mekanın bize göre en dezavantajlı yanı Fiyat/Fayda oranıydı. Porsiyonları fiyatlara göre ufak bulduk. Kişi başı 180 TL (16 Haziran 2016) ödediğimiz bir sofrada daha fazlasını bulmalı veya bu sofraya daha az ödemeliydik. Restoran ekonomisi kolay iş değil ve Antica Locanda bu alanda biraz daha yol alabilir. Özellikle tanesine 24 TL ödediğimiz tatlıların beklediğimizi verememesi bizde olumsuz izlenim yarattı.

Son bir genel yorum yapmamız gerekirse, “Antica Locanda her şeyiyle mükemmel mi” diye sorar ve “Hayır” yanıtı veririz. Ama burası müthiş lezzetler sunabilen bir yer ve bu niteliğiyle, bizce mutlaka ziyaret etmeye değer. Burada özel bir çaba ve incelik var. Özel bir restoran deneyimi yaşayacağınızı söyleyebilirim.

 

Artıları
  • Risotto ve Somon Carpaccio başta olmak üzere akılda kalıcı lezzetleri
  • Şık ve mutluluk veren atmosferi
  • Son derece başarılı servisi
Eksileri
  • Tatlılardaki performans düşüklüğü umarız geçicidir.
  • Fiyat/fayda oranı biraz daha müşteri lehine olabilir.
Adres: Arnavutköy Mahallesi, Satış Meydanı Sokak, No: 12, Beşiktaş, İstanbul
Web Sitesi: http://anticalocanda.com.tr/
Telefon: +90 212 287 97 45

Antica Locanda Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar