Akdeniz Hatay Sofrası’nda Kahvaltı

For English version of this review, please scroll down.

Akdeniz Hatay Sofrası, yöresel yemekleriyle İstanbul’un, özellikle de Fatih bölgesinin en ünlü restoranlarından. Buraya öğle ve akşam yemekleri için birkaç kez gelmiş ve memnun kalmıştım. Yakın zaman önce bir de kahvaltı için ziyaret etme imkanı buldum.

Atmosfer

İstanbul’un Chinatown’ı olarak nitelediğim Aksaray’da yer alsa da mekan faktörü olumlu. İki katlı mekan yeterince konforlu.

Ancak atmosfer açısından en büyük artısı, servis kalitesi. Akdeniz Hatay Sofrası, müşteri odaklı yaklaşımıyla öne çıkıyor. Alt katta bulunan açık büfe alanında seçilenlerin, müşterilerin üst kattaki masalarına garsonlar tarafından taşınması gibi incelikleri unutmayalım.

Hijyen ve tuvalet temizliği açısından da gayet başarılı bir performans göstermişler.

Lezzet

151 seçenekten oluşan pazar kahvaltısı için teker teker yorum yapmak elbette mümkün değil.

Hamur işlerindeki baharat dozunun bana Güneyi hatırlattığını söyleyebilirim. Sürk Salatası hoş bir deneyimdi.

Tatlı seçeneklerini harika buldum. Özellikle kıtır Kabak Reçeli ve Ceviz Reçeli favorilerim oldu. Belluriye de soframıza tat kattı.

Yalnız peynir seçeneklerinin bu çapta bir kahvaltıda daha fazla olmasını beklerdim. Daha ziyade öğle ve akşam yemeğine yakışan yoğurtlu seçenekler ve mezeler yerine sucuk gibi sıcak seçeneklerin artırılması da düşünülebilir.

Buna karşılık genel yorumum son derece olumlu. Burada fark yaratan, yöresel bir kahvaltı tadabiliyorsunuz.

Fiyatlar

Sunulan tüm seçenekler düşünüldüğünde 40 TL’lik fiyat gayet makul. (8 Kasım 2015) Bu fiyata sınırsız Çay ve bir Türk Kahvesi de dahil.

Bir tepsi dolusu Pastırmanın sınırsız sunulduğu başka pek az yer var. Cömertlikleri ve bolluklarıyla aldıkları rakamı sonuna kadar hak ediyorlar.

Sonuç

Dostlarınızla birlikte uzun saatler süren sıkı bir Türk usulü kahvaltı yapmak istiyorsanız, Akdeniz Hatay Sofrası’nı öncelikli seçenekleriniz arasına almalısınız. Servis, Lezzet ve Fiyat kriterlerinin hepsinden başarıyla geçiyorlar.

Artıları
 • Baharat kullanımı ve yöresel lezzetleri
 • Geniş seçenekleri
 • Servis
 • Mekan Faktörü
 • Fiyat/fayda oranı
Eksileri
 • Peynir ve sıcak servis edilen kahvaltılık (örn. Sucuk) seçenekleri beklediğimden azdı
Adres: Ahmediye Cd. No:44 Fatih / İstanbul
Telefon: +90 533 777 93 00
Web Sitesi: http://www.akdenizhataysofrasi.com.tr/

Akdeniz Hatay Sofrası is one of the most famous restaurants of İstanbul, especially Fatih area. I visited this place a couple of times for lunch and dinner. It was good. And recently, I had an opportunity to visit for a breakfast.

Ambiance

Even though it’s in Aksaray which I call Chinatown of İstanbul, the place has a positive feeling. The place has two floors and is comfortable enough.

But the most positive thing about ambiance is their service quality. They have a costumer focused approach. They do nice things. For example, when you choose and prepare your plate downstairs where the open buffet is set up, waiters bring your plate to upstairs, to your table.

In terms of hygiene their performance is good. WC was quite clean.

Taste

Of course, it’s impossible to try and review all 151 options.

Spices they use in pastry remind me the South. This is good. Sürk Salatası was a nice experience.

I think their sweet options including desserts were great. Crusty Kabak Reçeli and Ceviz Reçeli were my favorites. And Belluriye was a fine taste.

I just expected more cheeses in a breakfast of this scope. Instead of mezes and other options with yoghurt which is much better in a lunch or dinner, increasing the amount of hot options like Sucuk can be considered.

But my overall impression is very good. They serve a really authentic breakfast here.

Pricing

Regarding all the options they serve, 40 TL is quite reasonable. (November 8th, 2015) Unlimited Tea and one Turkish Coffee is included.

There are few places that serve a very large plate of Pastrami. With their generosity and abundance, I think they deserve what they charge.

Verdict

If you want to have a hardcore Turkish style breakfast for hours with your friends or family, you should consider Akdeniz Hatay Sofrası as a high priority option. They’re doing a good job in all important fields, especially Service, Taste and Pricing.

Pros
 • Theit use of spices and authentic tastes
 • Wide range of options
 • Service
 • A nice place
 • Price/Benefit ratio
Cons
 • Cheese and warm options (eg. Sausage) were fewer than I expected
Address: Ahmediye Cd. No:44 Fatih / İstanbul
Phone: +90 533 777 93 00
Website: http://www.akdenizhataysofrasi.com.tr/

İlgili Yazılar