101 İstanbul Lezzeti 2016

101 İstanbul Lezzeti festivali, yemek tutkunlarının bildiği üzere, 24 Nisan 2016’da Ortaköy’deki The Marmara Esma Sultan Yalısı’nda düzenlendi. Doymak Yok olarak biz de elbette oradaydık.

Öncelikle beklediğimiz kadar korkutucu bir sırayla karşılaşmadığımızı söyleyelim. Kapı, söylenenden yarım saat kadar sonra açıldı ama biraz da dostlarımızla laflama şansı bulduğumuzdan olsa gerek, bıktırıcı bir süreç olmadı bu.

Yalnız organizasyonun maratonla aynı tarihe gelmesi nedeniyle trafiğe kapatılan Beşiktaş’tan Ortaköy yönüne araç bulamadık ve sıcakta, yarım saati aşkın süreyle yürümek zorunda kaldık. Bu gibi faktörleri gözeterek insanların en rahat şekilde ulaşacağı koşulları yaratmak organizatörlerin görevi.

İçeri girdiğimizde mekanın gayet güzel kullanıldığını gördük. Katılımcı işletmeler birkaç alanda tematik olarak toplanmıştı. Farklı alanlarda harikulade canlı müzik dinleme imkanı bulduk. Büyük çoğunluğun bulunduğu bahçede tam bir panayır havası vardı. Esma Sultan Yalısı, böyle etkinlikler için biçilmiş kaftan. Önceki yıllarda şikayet edilen aşırı kalabalığın da bu yıl rahatsız edici düzeyde olmadığını düşünüyorum.

Yalnız bir noktadaki aksaklık, korkarım yanlış hesaptan değil, bilinçli olarak yaşatılmıştı. Yeterince koltuk, sandalye, oturma alanı bulunmamasından söz ediyorum. Kaç adet bilet satıldığı ve kaç kişinin oturma ihtiyacı duyacağı belliydi. Bunun için çözüm geliştirilmemiş olmasını yadırgıyorum.

Saat 13:00’da başlayıp gece saatlerinde after party ile bitmesi öngörülen bir etkinlikte insanların dinlenmesi sağlanmalıydı. Sınırsız tadım vaadeden bir etkinlikte doyduğunuz için durmalısınız, yorulduğunuz için değil.

Yediklerimize gelince…

Artıları eksileri yine bir aradaydı. İsim verip hedef göstermek istemiyorum. Ama normal koşullarda ziyaret edip son derece beğendiğim bazı mekanlar hayal kırıklığı oldu. Bazı işletmelerin önceki gün hazırlanmış ve beklenen düzeyde taze olmayan ürünleri bizi biraz üzdü.

Buna karşılık bazı ekipler beklemediğim düzeyde harika tatlar sundu. Kore mutfağından örnekler sunan Gaya, Suşi restoranı Miyabi ve İsli Peynirleriyle Aleta Füme Evi beni çok mutlu etti. Dondurmacci‘nin Manda Sütlü ve Bodrum Mandalinalı çeşitleri harikaydı. Arcadia ve Kayra Allure şarapları renk kattı.

Yalnız Yada ve Miyabi erken ayrılırken, Suşi tatma imkanları çabuk tükendi. Bunu da etkinliğin eksi hanesine yazabiliriz.

Üst salonda ses düzeni elverişsiz olsa da Tasty Cinema hoş bir konseptti. Kendi yerlerinde de denemek istiyorum. Ayrıca Turkmax Gurme’nin şefleri, söyleşi sırasında kalbimizi kazandı.

Kısaca son bir yorumda bulunmak gerekirse, un, şeker ve yağ vardı da helva tam anlamıyla yapılamamamış gibiydi. Bu etkinlik cumartesi günü yapılsa, misafirlere zaman zaman dinlenebilecekleri imkanlar sunulsa, bazı işletmelerin daha taze ve bol ürün getirmesi konusunda hassas davranılsa, müşteri olarak daha iyi ağırlanmış olurduk diye düşünüyorum.

Yine de 101 İstanbul Lezzeti, yemek tutkunları için gerekli bir etkinlik. Gelecek yıl daha iyisini yapacaklarına inanıyorum.

Artıları
  • Geniş bir gastronomi seçkisi.
  • İlgi çekici mütevazı işletmeler.
  • Esma Sultan Yalısı’nın atmosferi.
  • Kalabalığın makul düzeyde tutulması.
  • Ekranlardan tanıdığımız sevilen figürleri ve farklı konseptleri bir araya getiren üst salon.
Eksileri
  • Bazı ekiplerin düşük stokla gelip tezgahı erken kapatması.
  • Hayal kırıklığı yaşatan tanınmış işletmeler.
  • Ziyaretçilere yeterince koltuk sunulmaması.
  • Sonrasında dinlenmeyi gerektiren bir etkinliğin pazar günü yapılması.

 

İlgili Yazılar